ნინო ცნობილაძე
суббота, 24 августа 2019 г.
среда, 16 июля 2014 г.
გაკვეთილის გეგმა
ღერძული და ცენტრული სიმეტრია
სსიპ ქალაქ ბათუმის №18 საჯარო სკოლა
მასწ.ნინო ცნობილაძე
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
რა არის სიმეტრია?
|
სწავლების საფეხური
|
საშუალო, მე-7 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
27 მოსწავლე. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლეები კლასში არ არიან
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
გაკვეთილი ხელს შეუწყობს: მოსწავლეებს პრაქტიკაში სიმეტრიის როლის გააზრებასა და გამოყენებაში; დაუფლებიან სიმეტრიული ფიგურების აგების უნარ-ჩვევების
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
VII.11
VII.12. მოსწავლე ასახელებს საკოორდინატო ღერძების მიმართ მოცემული წერტილის ღერძულად სიმეტრიული წერტილის კოორდინატებს.
|
წინასწარი ცოდნა
|
საკოორდინატო სიბრტყეზე წერტილის კოორდინატების განსაზღვრა;
მართობული წრფეები, მანძილი წერტილიდან წრფემდე.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეთა შეფასება მოხდება 10 ბალიანი სისტემით დავალების შესრულების ხარისხის, გაკვეთილში ჩართულობისა და შეძენილი ცოდნის გამოყენების მიხედვით.
|
სასწავლო მასალადა ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო: მათემატიკაVII კლ. ავტორები: ნ. ჯაფარიძე, მ.წილოსანი, ნ.წულაია. რვეულები,კალმები, დაფა, ცარცი, საპრეზენტაციო ფურცლები, მარკერები, მაგნიტები.
ელექტრონული ტექნიკა : პროექტორი, კომპიუტერი კომპიუტერული პროგრამა, Power point
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
. სიის ამოკითხვა, კლასის ორგანიზება-სამუშაო გარემოს შექმნა. (2 წთ.)
აქტივობა 1
. საშინაო დავალების შემოწმება, შეცდომების გასწორება(6წთ.)
აქტივობა2.
გაკვეთილის თემისა და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა (2 წთ)
აქტივობა 3.
პროექტორის საშუალებით ვუჩვენებ პრეზენტაციას „ბუნების სიმეტრია და სიმეტრიის ბუნება“(8წთ)
აქტივობა 4.
მოსწავლეებს ვთხოვ მოიყვანონ რამდენიმე მაგალითი:
ა)ცოცხალი ორგანიზმებისა და მცენარეებისა, რომლებსაც სიმეტრიის ღერძი აქვთ.
ბ) სიმეტრიული ფიგურებისა, რომლებიც გვხვდება ხუროთმოძღვრებასა და ყოფაცხოვრებაში.
გ)მათთვის ცნობილი გეომეტრიული ფიგურებისა, რომლებსაც აქვთ სიმეტრიის ცენტრი დასიმეტრიის ღერძი.(4წთ)
აქტივობა 5.
მოსწავლეებს ვთხოვ წყვილებში მართკუთხა საკორდინატო სისტემაში მონიშნონA(3;3),B(0;2) და M(-1;-2)წერტილები, ააგონ A,B და M წერტილების სიმეტრიული წერტილები:
ა) y ღერძის მიმართ;
ბ) x ღერძის მიმართ;
გ) კორდინატთა სათავის მიმართ.
იპოვონ მიღებული წერტილების კორდინატები და გაარკვიონ რა საერთო აქვთ თითოეულ შემთხვევაში მათ და რით განსხვავდებიან ისინი ერთმანეთისაგან.(7წთ)
აქტივობა 6.
პრეზენტაცია(3წთ)
აქტივობა 7.
მოსწავლეებს ვთხოვ წყვილებში მართკუთხა საკორდინატო სიბრტყეში დახაზონ რაიმე სამკუთხედი, ააგონ ამ სამკუთხედის სიმეტრიული სამკუთხედი:
ა) y ღერძის მიმართ;
ბ) x ღერძის მიმართ;
გ) კორდინატთა სათავის მიმართ.(7წთ)
აქტივობა 8.
პრეზენტაცია(4წთ)
აქტივობა 9.
გაკვეთილის შედეგების შეჯამება.
მოსწავლეთა შეფასება და საშინაო დავალებს მიცემა(2წთ)
|
შეფასების სქემა
შეფასება/კრიტერიუმები
|
1-2 ქულა
|
3-4 ქულა
|
5-6 ქულა
|
7-8 ქულა
|
9-10 ქულა
|
ჩართულობა
|
არ არის აქტიური, არ ცდილობს უპასუხოს დასმულ კითხვებს.
|
არ არის აქტიური, მაგრამ ზოგჯერ ცდილობს დასმულ კითხვებს უპასუხოს.
|
ცდილობს მიიღოს მონაწილეობა გაკვეთილის მსვლელობისას, აქტიურობს, მაგრამ ზოგჯერ უშვებს შეცდომებს.
|
აქტიურია, მაგრამ უჭირს შედეგების მიღწევა, ზოგჯერ უშვებს მცირე უზუსტობებს.
|
გაკვეთილის ყველა ეტაპზე მთლიანადაა ჩართული და შედეგებსაც აღწევს.
|
გაკვეთილის მსვლელობისას მიღწეული შედეგები
|
ვერ იხსენებს საკოორდინატო სიბრტყეზე წერტილის კოორდინატების განსაზღვრა;
მართობული წრფეები, მანძილი წერტილიდან წრფემდე.
|
აქვს გარკვეული წინა ცოდნა, მაგრამ ვერ ახერხებს გამოიყენოს ახალი საგაკვეთილო მასალის გაგებისას, საკოორდინატო სიბრტყეზე წერტილის კოორდინატების განსაზღვრა;
მართობული წრფეები, მანძილი წერტილიდან წრფემდე.
|
აგებს საკოორდინატო სიბრტყეზე წერტილის კოორდინატების განსაზღვრა;
მართობული წრფეები, მანძილი წერტილიდან წრფემდე.ამოხსნისას,მაგრამ დამოუკიდებლად შედეგების მიღწევა უჭირს-უშვებს შეცდომებს.
|
აგებს საკოორდინატო სიბრტყეზე წერტილის კოორდინატების განსაზღვრა;
მართობული წრფეები, მანძილი წერტილიდან წრფემდე.აგებს შესაბამის ნახაზს.მაგრამ უშვებს შეცდომებს.
|
კარგად აქვს გააზრებული წინა მასალა, იცის საკოორდინატო სიბრტყეზე წერტილის კოორდინატების განსაზღვრა;
მართობული წრფეები, მანძილი წერტილიდან წრფემდე. აგებს შესაბამის ნახაზს.
|
წყვილში მუშაობის შედეგები
|
უხალისოდ ერთვება წყვილში მუშაობაში.
|
ნაკლებად თანამშრომლობს მეწყვილესთან ზოგჯერ ცდილობს ჩაერთოს წყვილში მუშაობაში, მაგრამ სასურველ შედეგს ვერ აღწევს.
|
ჩართულია ჯგუფის მუშაობაში, თანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან, ზოგჯერ თვითონაც იჩენს ინიციატივას.
|
აქტიურადაა ჩართული მუშაობაში, აღწევს შედეგებს, მაგრამ უჭირს შესრულებული სამუშაოს პრეზენტაცია.
|
აქტიურადაა ჩართული მუშაობაში, ხშირად ამჟღავნებს ლიდერის თვისებებს, აქვს კარგი შედეგები, კარგად წარმოადგენს შესრულებული სამუშაოს პრეზენტაციას.
|
თვითშეფასების სქემა
№
|
შეკითხვები
|
დიახ
|
არა
|
1.
|
გასაგებად ვსაუბრობ თუ არა
| ||
2.
|
ემოციურია თუ არა ჩემი საუბარი
| ||
3.
|
კითხვებზე პასუხის გასაცემად მოსწავლეებს ვაძლევ მოფიქრებისათვის დროს
| ||
4.
|
ვიყენებ გაკვეთილის მართვის ელექტრონულ პროგრამას
| ||
5.
|
ვიყენებ ჩემს მიერ მომზადებულ ელექტრონულ რესურსებს
| ||
6.
|
შეფასების რუბრიკა გაკვეთილის დაწყებსთანავე არის თუ არა ცნობილი მოსწავლეებისთვის
|
воскресенье, 13 июля 2014 г.
четверг, 10 июля 2014 г.
пятница, 4 июля 2014 г.
суббота, 28 июня 2014 г.
ტრენინგის დღეები
დღე მე-9
საინტერესო შემაჯამებელი დღე გამოვიდა.განსაკუთრებით თეთრი და შავი ოპონენტის როლის მორგება მომეწონა. ჯგუფის წევრებთან დავახლოვდი და კარგი თანამშრომლობა გამოგვივიდა/
შევაჯამეთ საერთოდ ტრენინგი: სამი ყველაზე დადებითი და ორი უაროფითი მხარე გამოვყავით. პროექტზე დაფუძნებული სწავლების აქტუალობაში დავრწმუნდი იმედია გამოვიყენებ სწავლა-სწავლების პროცესშიდავიწყეთ პროექტის გეგმის შაბლონის მიხედვით გეგმაზე მუშაობა
საინტერესო შემაჯამებელი დღე გამოვიდა.განსაკუთრებით თეთრი და შავი ოპონენტის როლის მორგება მომეწონა. ჯგუფის წევრებთან დავახლოვდი და კარგი თანამშრომლობა გამოგვივიდა/
შევაჯამეთ საერთოდ ტრენინგი: სამი ყველაზე დადებითი და ორი უაროფითი მხარე გამოვყავით. პროექტზე დაფუძნებული სწავლების აქტუალობაში დავრწმუნდი იმედია გამოვიყენებ სწავლა-სწავლების პროცესშიდავიწყეთ პროექტის გეგმის შაბლონის მიხედვით გეგმაზე მუშაობა
განვიხილეთ მიმართულების მიმცემი საკვანძო კითხვების ნიმუშები და მათი მნიშვნელობა
ვცადეთ საკვანძო კითხვების ფორმულირება
გავიგე გუგლი-დრაივის შესახებ
მოგვეცა საშინაო დავალება
დღე მე-8
დავალების განხილვის შემდეგ გავეცანით ახალ მოდულს.გავიგე როგორ გავუწიო ფასილიტაცია ტექნოლოგიების გამოყენებით მოსწავლეებს.ავტვირთეთ ბლოგზე საქაღალდე,რომელიც უნდა შევავსოთ საჭირო შესაბამისი მასალით. მოგვეცა დავალებად: კოლეგის ნაშრომის შეფასება "თეთრი " და "შავი " ოპონენტის პოზიციიდან.
დღე მე-7
გავარჩიეთ საშინაო დავალება:მოსწავლეთა სავარაუდო ნაშრომებისპრეზენტაცია,მივიღე შენიშვნები. გავეცანით როგორ შეიძლება მოსწავლეთა დიფერენციაცია საჭიროებების და ინტელექტის მიხედვით.განვიხილეთ ბლუმი-გარდნერის მატრიცა და მივიღეთ დავალებად გამოვიყენოთ და მოვარგოთ იგი ჩვენს სპრეზენტაციო მასალას. ვისწავლეთბლოგში ვიდეოს ატვირთვა და ფონის შეცვლა. მადლობთ! გვანცა! :)
დღე მე-6
შევამოწმეთ და გავარჩიეთ საშინასო დავალება. გავეცანით ძალიან საინტერესო ბიბლიოთეკებს: შეფასების რუბრიკების და გუგლი დრაივის: გავითავისეთ საავტორო უფლებები დაცვის მნიშვნელობა; ვიწავლეთ საპრეზენტაციო ფაილის რედაქტირება და ბლოგზე ჩაშენება გუგლი დრაივში; მოგვეცა საშინაო დავალება.
დღე მე-8
დავალების განხილვის შემდეგ გავეცანით ახალ მოდულს.გავიგე როგორ გავუწიო ფასილიტაცია ტექნოლოგიების გამოყენებით მოსწავლეებს.ავტვირთეთ ბლოგზე საქაღალდე,რომელიც უნდა შევავსოთ საჭირო შესაბამისი მასალით. მოგვეცა დავალებად: კოლეგის ნაშრომის შეფასება "თეთრი " და "შავი " ოპონენტის პოზიციიდან.
დღე მე-7
გავარჩიეთ საშინაო დავალება:მოსწავლეთა სავარაუდო ნაშრომებისპრეზენტაცია,მივიღე შენიშვნები. გავეცანით როგორ შეიძლება მოსწავლეთა დიფერენციაცია საჭიროებების და ინტელექტის მიხედვით.განვიხილეთ ბლუმი-გარდნერის მატრიცა და მივიღეთ დავალებად გამოვიყენოთ და მოვარგოთ იგი ჩვენს სპრეზენტაციო მასალას. ვისწავლეთბლოგში ვიდეოს ატვირთვა და ფონის შეცვლა. მადლობთ! გვანცა! :)
დღე მე-6
შევამოწმეთ და გავარჩიეთ საშინასო დავალება. გავეცანით ძალიან საინტერესო ბიბლიოთეკებს: შეფასების რუბრიკების და გუგლი დრაივის: გავითავისეთ საავტორო უფლებები დაცვის მნიშვნელობა; ვიწავლეთ საპრეზენტაციო ფაილის რედაქტირება და ბლოგზე ჩაშენება გუგლი დრაივში; მოგვეცა საშინაო დავალება.
დღე მე-4: კიდევ ერთხელ გავითავისე...
დღე მე-2
დღე მე-2
- გავეცანით ერთმანეთის საპროექტო იდეებს;
- მივიღეთ საინტერესო რჩევა-რეკომენდაციები;
- განვიხილეთ ჩეკლისტი;
- გავეცანით პროექტის მახასიათებლებს;
- მიმოვიხილეთ პუბლიკაციების მიზნობრიობა;
- ვიმუშავეთ შაბლონებზე და ვისწავლეთ ფოტოების Google - დან გადმოტანა ;
დღე მე-1
ტრენინგზე მოვედი წარმატებული და აქტიური კოლეგის რეკომენდაციით; თავიდან დამეუფლა შიში მოსალოდნელი სირთულეების წინაშე,მაგრამ ამ წუთას სიამოვნებით ვასრულებ დავალებას,რადგანაც ძალიან თანმიმდევრულად და მშვიდად ხდება ახსნა.ვისწავლე კომპზე ელემენტარული რაღაცეები (ან იქნებ ვიცოდი და გამოვიყენე :)?) აღარ "მეშინია"
ძალიან საინტერესოდ მეჩვენა 21-ე საუკუნის უნარ_ჩვევების შესახებ ინფორმაცია.
შემდეგ დღეებში იმედი მაქვ სუფრო გაბედულად ავუწყობ ფეხს ტრენინგის მოთხოვნებს.
ძალიან საინტერესოდ მეჩვენა 21-ე საუკუნის უნარ_ჩვევების შესახებ ინფორმაცია.
შემდეგ დღეებში იმედი მაქვ სუფრო გაბედულად ავუწყობ ფეხს ტრენინგის მოთხოვნებს.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)